„Am votat” ca bilet de acces gratuit la petrecerea de duminică organizată de Centrul GDM
Duminică, 20 octombrie, toți cei care au votat la scrutinul electoral, au avut acces gratuit la petrecerea organizată de Centrul GDM, în seara acelei zile.
Angelica Frolov, administratoarea GDM, căreia îi aparține ideea unei astfel de petreceri: „Înțelegând importanța acestui referendum, m-am gândit că trebuie să motivăm oamenii să meargă la vot. Și pentru că cel mai bun mod de a sărbători un referendum, atât de important, ar fi o serată, am decis să fac această legătură.”
Vedeta serii a fost Medeea, care susține și promovează implicarea activă a comunității LGBT+ în viața țării, alegerile fiind unul din cele mai importante responsabilități ale fiecărui cetățean.
Alte articole
22.05.2026
Drepturile omului
Fratele lui Schumacher se căsătorește cu un francez: Nunta va avea loc la Saint-Tropez
14.05.2026
Drepturile omului
Republica Moldova stagnează în clasamentul ILGA-Europe Rainbow Map 2026: locul 25 din 49 de țări, cu același scor de 38%
24.04.2026
Drepturile omului
Bărbat condamnat pentru violență în familie împotriva unui minor transgen. Instanța a reținut prejudecata bazată pe identitatea de gen
16.04.2026
Drepturile omului
Declarație publică privind un caz de abuz, intimidare și tratament discriminatoriu din partea poliției față de un tânăr transgen
15.04.2026
Drepturile omului
Bărbatul care a instigat la ură în timpul unei întâlniri electorale cu Renato Usatîi, sancționat pentru instigare la discriminare
08.04.2026
Moldova
Laureații Premiului „Inimi implicate” 2026: numele care au marcat comunitatea LGBTQ+
24.03.2026
Drepturile omului
Protest ferm în legătură cu reacția Poliției la posibile abuzuri și încălcări ale drepturilor omului