Ce poziție are Donald Trump față de căsătoriile gay? Ce spun declarațiile și contextul actual
Victoria lui Donald Trump la alegerile prezidențiale din 2024 a generat neliniște în comunitatea LGBTQ+. Retorica anti-transgender din campania sa, împreună cu temerile legate de posibile amenințări la adresa căsătoriilor între persoane de același sex, au stârnit dezbateri intense. Dar care este, de fapt, poziția lui Trump față de acest subiect?
Poziția lui Donald Trump față de căsătoriile gay a variat de-a lungul anilor. În 2000, Trump a exprimat sprijin pentru parteneriatele civile, într-un interviu cu The Advocate, o poziție rar întâlnită în rândul membrilor Partidului Republican la acea vreme. Totuși, în 2015, Trump a declarat pentru CNN că susține „căsătoria tradițională”. După ce a fost ales președinte în 2016, a spus într-un interviu pentru „60 Minutes” că este „în regulă” cu căsătoriile între persoane de același sex, o poziție moderată în contrast cu platforma republicană din acel an, care critica decizia Curții Supreme de a legaliza căsătoriile gay.
În 2024, platforma Partidului Republican nu a menționat explicit căsătoriile între persoane de același sex, ci a făcut referire la „sanctitatea căsătoriei și importanța familiei”. În timpul campaniei, echipa lui Trump a evitat să promită măsuri împotriva căsătoriilor gay, iar purtătoarea de cuvânt Karoline Leavitt a declarat pentru NBC News că „acesta nu a fost niciodată un angajament din campanie”.
Contextul juridic și protecțiile existente
Căsătoriile între persoane de același sex au fost legalizate în SUA în 2015, prin decizia Curții Supreme în cazul Obergefell v. Hodges. În decembrie 2022, președintele Joe Biden a semnat Respect for Marriage Act, care obligă toate statele să recunoască căsătoriile între persoane de același sex și interrasiale.
Potrivit National Center for Lesbian Rights (NCLR), nu există motive de îngrijorare că aceste căsătorii ar putea fi invalidate sub administrația Trump. Organizația subliniază că decizii ulterioare ale Curții Supreme, precum cazul Pavan v. Smith, continuă să susțină drepturile la căsătorie egală. De asemenea, sprijinul public pentru căsătoriile gay a crescut semnificativ, de la 58% în 2015 la 71% în 2023, conform sondajelor Gallup.
Ce spun experții
Human Rights Campaign și alte organizații pentru drepturile LGBTQ+ consideră că încercările de a anula căsătoriile gay ar întâmpina obstacole juridice majore. În plus, doar un judecător al Curții Supreme, Clarence Thomas, și-a exprimat dorința de a revizui decizia Obergefell, după ce instanța a anulat dreptul la avort în cazul Roe v. Wade.
Cathryn Oakley, director în cadrul Human Rights Campaign, a declarat: „Deși rezultatele alegerilor sunt alarmante pentru mulți, trebuie să ne amintim că egalitatea în căsătorie este legea. Eforturile de a răsturna această decizie ar necesita un proces juridic extrem de dificil.”
Concluzie
Deși îngrijorările comunității LGBTQ+ sunt justificate, în special în contextul precedentelor juridice și retoricii politice, actualele protecții legale și sprijinul public masiv pentru căsătoriile gay oferă un grad de siguranță. Rămâne de văzut dacă administrația Trump va aborda acest subiect în mod direct sau va păstra o poziție neutră.
22.05.2026
Drepturile omului
Fratele lui Schumacher se căsătorește cu un francez: Nunta va avea loc la Saint-Tropez
14.05.2026
Drepturile omului
Republica Moldova stagnează în clasamentul ILGA-Europe Rainbow Map 2026: locul 25 din 49 de țări, cu același scor de 38%
24.04.2026
Drepturile omului
Bărbat condamnat pentru violență în familie împotriva unui minor transgen. Instanța a reținut prejudecata bazată pe identitatea de gen
16.04.2026
Drepturile omului
Declarație publică privind un caz de abuz, intimidare și tratament discriminatoriu din partea poliției față de un tânăr transgen
15.04.2026
Drepturile omului
Bărbatul care a instigat la ură în timpul unei întâlniri electorale cu Renato Usatîi, sancționat pentru instigare la discriminare
08.04.2026
Moldova
Laureații Premiului „Inimi implicate” 2026: numele care au marcat comunitatea LGBTQ+
24.03.2026
Drepturile omului
Protest ferm în legătură cu reacția Poliției la posibile abuzuri și încălcări ale drepturilor omului